Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT och projektledning med inriktning på hälso- och sjukvårdsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 51 740 | 59 709 | 55 060 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -656 | 3 132 | 5 733 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -662 | 3 087 | 5 730 |
| Årets resultat (tkr) | -662 | 2 413 | 4 522 |
| Summa tillgångar (tkr) | 15 830 | 14 932 | 16 895 |
| Antal anställda | 38 | 39 | 35 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 51 740 | 59 709 | 55 060 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -656 | 3 132 | 5 733 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -662 | 3 087 | 5 730 |
| Årets resultat (tkr) | -662 | 2 413 | 4 522 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 301 | ||
| Omsättningstillgångar (tkr) | 14 529 | 14 932 | 16 895 |
| Tillgångar (tkr) | 15 830 | 14 932 | 16 895 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 353 | 5 465 | 6 552 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 12 477 | 9 467 | 10 343 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 15 830 | 14 932 | 16 895 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 2 100 | 3 500 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 38 | 39 | 35 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 362 | 1 531 | 1 573 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -1.3% | 5.3% | 10.4% |
| Soliditet | 21.2% | 36.6% | 38.8% |
| Kassalikviditet | 116.5% | 157.7% | 163.3% |
B3 Healthtech AB ingår i en koncern med 27 bolag. Koncernmoderbolag är B3 Consulting Group AB (publ). Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT och projektledning med inriktning på hälso- och sjukvårdsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.